“Connect+” Managers Innovation Forum
odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2015 w Krakowie.

Kraków - magiczne miasto...

Uroda miasta Kraków / Cracow / Krakau / Cracovie / Cracovia / Kroke, wyróżnionego przez UNESCO wpisem na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego w 1978 r równać się może najpiękniejszym miastom Europy. Droga sercu Polaków metropolia kulturalna i uniwersytecka, dawna siedziba królów, stanowi kolebkę narodu i kultury polskiej. Wspaniały gotycko-renesansowy zespół urbanistyczny Starego Miasta uniknął zniszczenia w okresie II wojny światowej. Czas ten był tragicznym doświadczeniem dla żydowskiej społeczności Kazimierza, o czym opowiada film S. Spielberga Lista Shindlera. Dawna stolica kraju jest dziś miastem młodym i dynamicznym opierającym swój rozwój na turystyce, w którym kształci się blisko 130 000 studentów.

Zwiedzanie Krakowa zaczyna się od Rynku: do tego serca miasta, które działa niczym magnes prowadzą wszystkie drogi. Rynek, centrum życia religijnego, gospodarczego i politycznego średniowiecznego Krakowa jest dziś najważniejszym punktem na turystycznej mapie współczesnego Krakowa. Obszerny kwadrat o boku długości 200m stanowi zachowany do dziś unikatowy przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Wyniosła fasada głównego kościoła farnego miasta, Kościoła Mariackiego, wyrasta ukośnie w stosunku do Rynku w jego północno-wschodnim narożniku. Z wieży Kościoła Mariackiego od końca XIV wieku rozbrzmiewa dźwięk hejnału, który początkowo sygnalizował otwarcie i zamknięcie bram miasta i ostrzegał o pożarze, lub wrogim ataku. Legenda głosi, że podczas jednego z najazdów tatarskich melodię o zbliżających się Tatarach urwała strzała, która ugodziła hejnalistę w gardło. Dźwięk trąbki do dziś gwałtownie się urywa na pamiątkę niedokończonej melodii. Zajmująca środek Rynku potężna bryła Sukiennic, w których niegdyś handlowano tkaninami, zdobna w słynne kamienne maszkarony decyduje w znacznej mierze o urodzie placu. Kraków nie sposób opisać pomijając kluczowe dla polskiej tożsamości narodowej wzgórze wawelskie. Od XI wieku Zamek Wawel to siedziba królów polskich a przylegająca do niego katedra to miejsce ich koronacji. Znajduje się w niej mauzoleum dynastii królewskich oraz rodzin magnackich i wybitnych synów narodu polskiego. Dopiero w 1596 roku król Zygmunt Waza, ówczesny zafascynowany alchemią pan na Wawelu , opuścił zamek przenosząc stolicę do Warszawy.

Kraków to nie tylko miasto wielu przepięknych kościołów, z których jednym z najciekawszych jest Bazylika Franciszkanów zdobna w przepiękne secesyjne witraże i freski, ale także przez długie lata siedziba licznej gminy żydowskiej z kilkoma pięknymi synagogami i wyjątkowym przykładem kultury żydowskiej. Kazimierz, bo to o nim jest mowa, po tragedii drugiej wojny światowej wegetował w najgłębszym opuszczeniu. Dziś w jego mury powraca życie a kultura żydowska dzięki unikatowemu na skalę Europy festiwalowi przeżywa swój renesans.

Dłuższy pobyt w Krakowie nie może się obejść bez krótkiej ale bardzo pouczającej wyprawy do Nowej Huty. Spacer po szerokich ulicach tej dzielnicy Krakowa daje możliwość zapoznania się socrealistyczna architekturą oraz ideą realnego socjalizmu z którą Polacy musieli koegzystować na co dzień w latach 60siątych. W porównaniu z urokliwymi uliczkami Krakowa, szerokie arterie Nowej Huty, noszące dziś na przekór, antykomunistyczne nazwy: Solidarności, Andersa i Jana Pawła II, sprawiają wyjątkowo ponure wrażenie. Monumentalne zabudowania centrum administracyjnego Huty Sendzimira bogato zdobione bastionami i wieżyczkami z piaskowca zwane przez wielu Pałacem Dożów stanowią sztandarowy przykład architektury tego okresu.

Kulturalna stolica Polski

Kraków jest najbardziej rozpoznawalnym polskim miastem na świecie, kulturalną stolicą kraju, miastem literatury i poezji. W 1978 r. decyzją Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO Kraków został wpisany na pierwszą listę najcenniejszych obiektów świata. Ochroną objęty został obszar obejmujący Stare Miasto, wzgórze wawelskie oraz żydowską dzielnicę Kazimierz – drugi na świecie (po praskim Józefowie) tak duży i cenny zespół zabytków judaistycznych. Dla podkreślenia historycznego dziedzictwa i wkładu w osiągnięcia kultury i cywilizacji światowej Kraków został uhonorowany tytułem Europejskiego Miasta Kultury roku 2000.

(źródło: Wydawnictwo Bezdroża oraz miastoliteratury.pl